Nutrigenetik

Nutrigenetik

Nutrigenomik bilimi, beslenme ve insan genomu arasındaki ilişkiyi ele almaktadır.


Gen Analizi Nasıl Beslenme Tavsiyesi Verebilir?
Alınan besinin içeriği, miktarı ve kalitesi çeşitli dokulardaki pek çok genin ekspresyonun düzenlenmesini (çalışmasını) etkileyebilir. Analiz edilen polimorfizmler, vücudunuzun bazı besin maddelerine nasıl tepki vereceğini ve hangi besinleri düzgün metabolize edebildiğini belirler. Beslenmemiz sağlığımız için belirleyici bir rol oynadığından, gen analizi değerlendirilerek, sistemi destekleyecek uygun bir beslenme planı oluşturulabilir.


Kişiye özgü gen farklılıklarına bağlı olarak, her insanın aynı besinlere verdiği tepkilerde farklılıklar gözlenebilmektedir. Vücudun yiyeceklere karşı göstermiş olduğu reaksiyonların ve sebeplerinin ortaya çıkarılması, gıda ve sağlık arasındaki ilişkiyi ortaya koymak açısından son derece önemlidir.


Kişiye özgü beslenme önerilerinin oluşturulabilmesi için, kişinin genetik özelliklerinin araştırılması gerekir. Genetik testler sonucu elde edilen bilgilerin ışığında, kişiye özgü beslenme ve diyet reçeteleri hazırlanabilmektedir. Bu reçeteler sayesinde, kişilerin sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri amaçlanır.


Nutrigenetik araştırmalar; çölyak (gluten enteropatisi),bazı kanser çeşitleri, kardiyovasküler hastalıklar, tip-II diyabet, obezite, hipertansiyon, osteoporoz gibi beslenmeyle doğrudan ilişkili kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı olacaktır.

Merkezimizde bu amaçla aşağıdaki hastalıklar için araştırma-tanı panelleri oluşturulmuş ve hizmet verilmektedir.
Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Paneli
Diyet Paneli
Obezite Paneli
Metilasyon Paneli
Çölyak (Gluten Intoleransı) Moleküler Testi
Laktoz İntolerans Testi

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

RANDEVU ALIN

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

Hover Box Element

Hover Box Element

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.