Köken Araştırmaları

Köken Araştırmaları

1) MİTOKONDRİYAL KALITIM-ANNE SOYU (MATERNAL KÖKEN)
Mitokondriyel DNA (kısaca mtDNA), enerji üretimi için büyük moleküllerin oksijen ile yakılarak küçük moleküllere dönüştüğü mitokondri adı verilen organelde bulunan, bağımsız DNA parçasına verilen isimdir. Kısacası ana genetik materyalimiz olan çekirdek DNA’sından bağımsız; canlı genomu dahilinde sayılan bir DNA’dır. Sadece anneden çocuklarına aktarılır (yani tüm bireyler mtDNA’larını annesinden almıştır).
Mitokondriyel köken tayini testi ile mtDNA’da meydana gelen mutasyonlara göre belirlenen haplogruplar aracılığıyla, anne soyumuzun Afrika’da yaşayan ilk kadından itibaren hangi göç yollarıyla nerelere göç ettiği ve kökeninin neresi olduğunu öğrenebiliriz.


2) Y KROMOZOM ARAŞTIRMASI-BABA SOYU (PATERNAL KÖKEN)
Kadınlarda cinsiyeti belirleyen kromozom yapısı XX’dir yani 2 adet X kromozomu bulunmaktadır. Erkeklerde ise cinsiyet kromozomları birer adet X ve Y kromozomlarıdır.
Y kromozomu sadece erkeklerde bulunmaktadır. Ve bu nedenle baba soyumuzun (paternal köken) belirlenmesi için yapılan çalışmalarda Y kromozom yapısı incelenir. Y kromozomu ilk erkekten itibaren babadan oğula aktarılan kromozomdur. Y kromozomu binlerce yıl zarfında farklı toplumlarda veya coğrafyalarda zamana bağlı olarak mutasyona uğramıştır. Her erkek birey bu değişimleri genetik yapısında bulundurur.

Y kromozom köken tayini testi ile meydana gelen mutasyonlara göre belirlenen haplogruplar aracılığıyla, testi yaptıran kişinin baba soyunun Afrika’da yaşayan ilk erkekten itibaren hangi göç yollarıyla nerelere göç ettiği ve kökeninin neresi olduğunu öğrenebiliriz.

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

RANDEVU ALIN

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

Hover Box Element

Hover Box Element

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.