Çölyak (Gluten Enteropatisi)

Çölyak (Gluten Enteropatisi)

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisidir. Özellikle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar gluten içerir.
Alınan gıdalar, ince bağırsakta bileşenlerine ayrıştırılıp villus adı verilen bağırsağın yapısal çıkıntıları üzerindeki bağırsak mukozasından emilerek kana karışır. Çölyak hastalarında ise glutenli yiyecekler tüketildiğinde bağırsak mukozasındaki reaksiyon nedeniyle villus çıkıntıları ve kıvrımları tahrip olarak azalır ve küçülürler. Böylece bağırsak yüzölçümü gittikçe azalır ve alınan gıdalar emilemez hale gelir.

Sonuçta beslenme yetersizliği, ardından da kronik hastalık belirtileri ortaya çıkar. Bu tip kimselerde ileri dönemde diyabet, hipotiroidi ve eklem hasarına bağlı artritler oluşabilir.


ÇÖLYAK Belirtileri Nelerdir?
➔ Gaz şikayeti
➔ Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması
➔ İshal
➔ Mide bulantısı ve kusma
➔ Karın ağrısı
➔ Karın bölgesinde şişkinlik
➔ İştahsızlık
➔ Yaşa göre kilo azlığı
➔ Büyüme geriliği
➔ Kas zayıflığı
➔ Kansızlık
➔ Ağız içinde oluşan aftlar
➔ Kronik yorgunluk
➔ Aşırı uyku veya uykusuzluk
➔ Sinirlilik
➔ Ciltte döküntüler
➔ Eklem ve kemik ağrıları
➔ Saç dökülmesi
➔ B12 vitamini veya folik asit eksikliği


ÇÖLYAK TANISI
Çölyak hastalık tanısı, kişinin DNA’sı elde edildikten sonra moleküler genetik test uygulaması sonucu konulur. Bu test çölyak hastalığına sahip kişileri ve çölyak hastalığına karşı genetik yatkınlığınızın olup olmadığını doğru bir şekilde belirleyebilir.


Gluten duyarlılığı adı verilen durumun, çölyak rahatsızlığına nazaran belirtilerinin daha hafif olması önemli bir sorundur. Yapılan araştırmalara göre Çölyak hastalarının %100’e yakını genetik test (HLA) ile tanı alabilirken, Gluten Duyarlılığı olan bireylerin yaklaşık %83’üne tanı konulamamaktadır. Bunun nedeni belirtilerinin başka hastalıklarla karıştırılması ve hastalığa yatkınlığı bulunan kişilerin tanımlanamamasıdır.


Merkezimizde yapılan ”ÇÖLYAK GENETİK TESTİ” hastalıkla ilgili majör ve minör değişimleri belirleyen bir testtir. Genetik testin sonuçları, çölyak hastalığına neden olan genleri taşıdığınızı doğrulasa da, hasta olduğunuz anlamına gelmez. Hastalık için ne kadar risk altında olduğunuzu söyler.


*Çölyak hastalığı ve gluten duyarlılığı için risk durumunuzu belirler.
*Beslenme ve tedavi düzeninizi belirlemenize yardımcı olarak hayat kalitenizi yükseltir.


GENETİK VE ÇÖLYAK İLİŞKİSİ

Çölyak hastalığında HLA alt grup genleri sorumludur. HLA, İnsan Lökosit Antijeni anlamına gelir. HLA, hücrenin yüzeyindeki yabancı maddeleri (çok küçük yabancı partiküller, virüsler veya bakteriler gibi) tutan bir protein üretir. Bozulmuş (mutant) HLA DQ2 ve DQ8 genleri taşıyan bireylerin hücreleri, yabancı zararlı bir madde olarak algıladığı gluteni doğru bir şekilde ayırt edememektedir, bu da bir otoimmün reaksiyon ile sonuçlanmaktadır.

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

RANDEVU ALIN

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

Hover Box Element

Hover Box Element

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.