Spor Genetiği

Spor Genetiği

Atletik performansta önemli olduğu bilinen dayanıklılık, güç, kuvvet, kas fibril boyutları, kas fibril kompozisyonu, esneklik, sinir-kas koordinasyonu gibi bileşenler genetik ile doğrudan ilişkilidir. Düzenli antrenman ile geliştirilebilen bir özellik olan atletik performansın, hem oluşmasında hem de gelişmesinde genetik faktörlerin katkısı yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur.


Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu belli DNA dizisi değişimleri, en iyi atletik performansı elde etmek için genetik avantajları belirlemekte kullanılabilmektedir. Dayanıklılık, kuvvet, metabolizma, kardiyovasküler kapasite, sporla ilişkili yaralanmalara karşı hassasiyet ve bireysel beslenme gereksinimleri için daha iyi bir uyum ile ilişkili olabilecek genetik varyasyonlar ortaya çıkarılmaktadır.


Bireysel ve takım sporları için kişinin genetik yapısına uygun antrenman ve beslenme programlarının oluşturulmasının önemi giderek artmaktadır.


Ülkemizdeki genellikle ACE ve ACTN3 genlerinde meydana gelen belirli değişimlere bakılırken, merkezimizde ”Spor ve Egzersiz Paneli” adı altında ilişkili 25gende belirlenmiş değişimlere bakılmakta ve genetik danışma verilmektedir. Böylece kişinin spor performansı ve yatkın olduğu spor branşları belirlenebilmektedir.


Spor genetiği analizi ile:
• Kas hücrelerinin yapısı ile ağırlık kaldırma ve dayanıklılık sporlarına genetik yatkınlık
• Genetik profile göre hangi egzersiz türünde güçlü olunduğu ve avantajlı yönler belirlenir
• Akciğerler yoluyla oksijeni absorbe etme ve uygun kaslara iletme yeteneği
• Oksidatif stres düzeyi, antioksidan ihtiyacı, antioksidan türü
• Koenzim Q10 aktivasyonu
• Sakatlanma riski, inflamasyon yanıtı
• İyileşme ve dinlenme fazları
• Maximum performans için kalori dengesi
• Atletik kariyer için stratejik plan oluşturma

Performans artırıcı besin öğeleri gibi kriterleri bireysel programınızda nasıl kullanabileceğinizi ve atletik performansınızı maksimum kapasiteye nasıl çıkarabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

RANDEVU ALIN

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

Hover Box Element

Hover Box Element

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.