Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)

PGT Nedir?
Genetik ve moleküler biyolojide yaşanan gelişmeler sayesinde Üreme Sağlığı tekniklerinde de büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Tıp dünyasının en büyük ilerlemelerinden biri olan PGT (Preimplantasyon genetik tanı) yöntemi ise büyük heyecan uyandırmıştır. Bu yöntem ile Tüp Bebek (IVF) laboratuvarında oluşturulan embriyolara anne rahmine yerleştirilmeden önce genetik laboratuvarlarında testler yapılabilmekte, böylece genetik hastalık taşıyan ve tutunma şansı az olan embriyoların transfer edilme riski ortadan kaldırılabilmektedir


PGT ile Sağlıklı Bebekler
Günümüzde Genetik tanı yöntemleri hastalıklı embriyoyu tespit etmeye, hastalık taşımayan embriyoların seçilmesine imkan sağlamaktadır. PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) yöntemi sayesinde genetik yapısı normal embriyolar ile sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi de sağlanabilmektedir.


Genetik hastalıkların arasında “Talasemi” ülkemizde en sık görülen hastalıktır. Talasemi dışında, Orak Hücre Anemisi, Hemofili, Ailesel Meme Kanseri, Kistik Fibroz, Spinal Kas Atrofisi, Frajil-X Sendromu, Fenilketonüri, Duchenne-Becker Kas distrofisi gibi bir çok genetik hastalık mevcuttur. PGT ile bu sayılan ve diğer 200 kadar farklı genetik hastalığın doğacak çocuğa aktarılması önlenebilmektedir.


PGT Yöntemi Herkese Uygulanabilir mi?
Bu yöntemin kişiye uygulanabilmesi için bazı sebepler olması gerekmektedir. Genetik hastalık taşıyan ve çocuğuna kalıtsal bir hastalık aktarma riski olan çiftlerde, lösemili çocuğu olup donör ihtiyacı olan ailelerde, 35 yaş ve üzerinde olup kısırlık problemi yaşayan çiftlerde, tekrarlayan düşükleri olup 2 veya daha fazla tüp bebek denemesi olan çiftlerde PGT yöntemi uygulanabilmektedir. Ayrıca, erkeklerde testis kanallarının tıkanıklığına bağlı olmayan sperm yokluklarında da bu yönteme başvurulmaktadır.
• Kalıtsal hastalık taşıyıcılığı
• Donör çocuk ihtiyacı olan aileler
• İleri anne yaşı
• Tekrarlayan düşükleri olanlar ve infertilite
• Translokasyon taşıyıcılığı


PGT Yöntemi İle Hangi Hastalıklar Taranabilmektedir?
Talasemi, Orak Hücreli Anemisi, Hemofili, Ailesel Meme Kanseri, Kistik Fibroz, Spinal Kas Atrofisi, Frajil-X Sendromu, Fenilketonuri, Duchenne-Becker Kas distrofisi gibi yaklaşık 200 kadar genetik hastalık PGT yöntemi ile elenebilmektedir.


PGT Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?
Tüp Bebek (IVF) işlemi sırasında anneden alınan yumurta ile babadan alınan sperm laboratuar şartlarında birleştirilerek embriyolar elde edilir. Elde edilen embriyolardan bir adet hücre çıkartılır ve hücreler genetik hastalıklar yönünden incelenir. Hastalık riski taşımayan sağlıklı embriyolar ayrılarak anneye transfer edilir.

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

RANDEVU ALIN

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

Hover Box Element

Hover Box Element

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.