Laktoz İntolerans Testi

Laktoz İntolerans Testi

Laktoz sütte bulunan doğal bir şekerdir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozun sindirimi, ince bağırsakta bulunan laktaz enzimi yardımıyla gerçekleşir.


Sağlıklı bir insanda laktaz enziminin yeterli miktarda üretimi genetik özelliklerle belirlenir.


Laktoz intoleransı olan kişiler, süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu parçalayan laktaz enzimini yeterli miktarda salgılayamamakta ve dolayısıyla bu besinleri sindiremekte zorlanmaktadır.


Primer laktoz intoleransı, en sık görülen besin intoleransıdır. Dünyada ve ülkemizde görülme sıklığı ortalama %70’tir. Hastalık, bebeklerde ek gıdalara geçildikten sonra laktaz enziminin azalması sonucu ortaya çıkar. Semptomlar, sıklığın fazla olduğu ülkelerde 1-2 yaşlarında başlarken, daha nadir olarak erişkin yaşta ortaya çıkar.


Sekonder laktoz intoleransı daha seyrektir. Sıklıkla gastritler ya da çölyak hastalığı gibi diğer besin intoleransları ile birlikte görülür. Sindirim kanalında oluşan enflamasyon, laktaz üretiminde de azalmaya neden olur.


Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir ?
Bulantı
Kramplar halinde karın ağrısı
Şişkinlik
Gaz
İshal/kabızlık

Merkezimizde ”LAKTOZ İNTOLERANS TESTİ’‘ adı verilen laktoz intoleransı ile ilişkilendirilmiş LCT genindeki değişimler araştırılmaktadır. Genetik testin sonuçları, laktoz intoleransına neden olan genleri taşıdığınızı doğrulasa da, hasta olduğunuz anlamına gelmez. Hastalık için ne kadar risk altında olduğunuzu söyler. Laktoz intoleransı için risk durumunuzu belirler.


Testin sonucuna göre laktoz içermeyen bir diyet ve uygun ilaçlarla tedavi süreci başlatılabilir.

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

RANDEVU ALIN

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

Hover Box Element

Hover Box Element

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.