kimliklendirme

kimliklendirme

Bir kişinin tanınmasına ve diğer insanlardan ayırt edilebilmesine olanak sağlayan özelliklere kimlik ve bunun için yapılan işleme kimliklendirme (identifikasyon) denilir.


İnsan genomunda 46 kromozom (23 çift) bulunmakta ve bunların 23’ü anneden, 23’ü ise babadan aktarılmaktadır. Bu durum bir kişinin tüm genetik özelliklerinin yarısını anneden, yarısını ise babadan almış olduğunu gösterir.


DNA kimliklendirme testinde, kişilerin özel gen bölgeleri belirlenir ve kişinin profili çıkartılır. Babalık testi gibi DNA kimliklendirme çalışmalarında, ebeveynler ile çocuğun DNA profili çıkartılır ve karşılaştırması yapılır. Bu test ile çocuğun DNA profilini, ebeveyn olduğu iddia edilen kişinin DNA profili ile karşılaştırarak, biyolojik ebevyn olup olmadığını görebiliriz.

* Ebeveyn testi, Adli Tıp Kurumu dışında Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan genetik tanı laboratuvarlarında yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, özel genetik laboratuvarlarında yapılan testlerin sonuçları T.C. mahkemelerinde kullanılamamaktadır. Bu nedenle, testi sadece bilgilenme amaçlı yaptırabilirsiniz.

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

RANDEVU ALIN

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

Hover Box Element

Hover Box Element

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.