Farmakogenetik

Farmakogenetik

Farmakogenetik, kişinin sahip olduğu genetik özellikler ile ilaçların etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır.
İlaçların metabolize olması ile ilgili genlerin, ilaç etkilerinin her kişide farklı olmasına neden olduğu gösterilmiştir. Farmakogenetik analiz, ilaçlara verilen reaksiyonları etkileyen genetik farklılıkları saptamayı amaçlar.
Farmakogenetik Testler Neye Yarar ve Nerelerde Kullanılır?
● Tedavi öncesi ilaç doz ayarlamaları
● Tedaviye yanıtın ve belirgin yan etkilerin önceden belirlenebilmesi
● İlaç-ilaç kombinasyonlarının belirlenmesi
● İlaçlara karşı aşırı duyarlılık
● İlaç toksisitesi
● İlaçların metabolizmaya etkilerinin belirlenmesi gibi birçok durumda kullanılmaktadır.

Son yıllarda kanser tedavisinde kullanılmak amacıyla yeni ilaçlar geliştirilmiş olup bunlar daha çok hedefe yönelik tedavide kullanılmaktadır. Kanser tedavisinde önemli faydalar sağlayan bu ilaçların hangi hastalarda etkili olacağının belirlenmesinde farmakogenetik testler ön plana çıkmaktadır. Özellikle; meme, kolon, akciğer kanserleri ve GIS tümörleri ile malign melanom tedavisi için geliştirilmiş olan yeni ilaçların kullanımı öncesinde genetik testlerin yapılması standart hale gelmiştir.

Belirli ilaçların tedavide uygulanmasından önce Farmakogenetik test yapılarak ilaç toksisitesi önceden anlaşılabilmektedir. İlaçların güvenli ve etkin kullanımı üzerinde rolü olabilecek herhangi bir genetik değişimi tespit etmek üzere farmakogenetik testlerin uygulanması tavsiye edilmektedir

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

RANDEVU ALIN

BROŞÜRÜMÜZE GÖZ ATIN

Hover Box Element

Hover Box Element

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.